Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Tozaltı Kaynak Nasıl Yapılır?

Bir bobinden kaynak teli sağılır. Sağılan kaynak teli motorun tahrip ettiği makaralar arasından meme yolundan geçerek dikişe iletilir. Kaynak teli ark için gereken akımı memeden alır.

Tel İle İş Parçası Arasındaki İletişim

Kaynak teli ark için gereken akımı memeden alarak, tel ile iş parçası arasındaki iletişim için gerekli arkı sağlar. Ark bölgesini koruyan, ayrı kanaldan gelen toprak alkali ve silikat metalleri içeren tozdur.

Metallerde Birleşme

Kaynak teli ve iş parçası arasında ark meydana gelir. Bu arkın sıcaklığı alanda bulunan tel ve esas metalin bir kısmının erimesini sağlayarak istenilen metal birleşimine ulaşılmasını sağlar.

Ark Sıcaklığı

Ark sıcaklığında tozların bir kısmı erir ve curüf haline gelerek dikişi örter. Sıcak olan cüruf kaynak dikişini ve banyoyu atmosferin tesirinden korur. Ayrıca cüruf ihtiva ettiği dezoksidan ve alaşım elemanları sayesinde kaynak banyosunun dezoksidasyonunu sağlar.

Tozaltı kaynak kafası, bir arabaya monte edilmiştir. Kaynak işlemi boyunca arabanın hızı sabit tutulmalıdır. Bazı işlemlerde araba tamamen sabit tutulur ve parça ara ara hareket ettirilir.