Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9
Bütün kaynak yöntemleri arasında MIG/MAG kaynağı, yeni yöntemle kaynak yapmanın en hızlı ve en kolay yoludur. Bu kaynak yöntemini elektrot kaynağı ve TIG kaynağından ayıran tek şey bu değildir. Kendiniz kaynak yapmayı planlıyorsanız, bir kaynak makinesi satın almadan önce yapacağınız işlerin ne olduğunu düşünün. Sadece kendiniz atöyle tarzımı yoksa , kısa onarımlar mı yoksa firma ve tersane gibi , çelik konstrüksiyonları bir araya getirmek mi istiyorsunuz? Bu makaleyi okuduktan sonra, MIG/MAG kaynağının temellerini öğrenecek ve hangi kaynak yönteminin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz. MIG ve MAG arasında bir fark var mı? Evet var. Mıg mag arasındaki , kaynak sırasında kullanılan koruyucu gaz türündedir. MIG, Metal İnert Gaz ve MAG, Metal Aktif Gaz anlamına gelir. Argon genellikle inert gaz veya helyum veya hidrojen ile karışımı olarak kullanılır. Aktif bir koruyucu gaz, örneğin karbon dioksit (CO2) olabilir, bu nedenle MAG kaynağına CO2 kaynağı da denir. Ancak hangi gazı kullanırsanız kullanın kaynak yapma şekliniz aynı olacağından MIG/MAG kaynağı 1 kaynak yöntemi olarak görülebilir. Gazla doldurulmuş kaynak teli seçerseniz, MIG/MAG kaynağı gaz tüpleri olmadan da yapılabilir.

MIG MIG Kaynak Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir MIG/MAG kaynak makinesi sabit voltaj sağlayarak kaynak teli ile iş parçası arasında bir elektrik plazma arkı oluşturur. İş parçası ısıtılır ve kaynak yaptığınız malzemeler birlikte erir. Eritme kaynak teli hem elektrot hem de sarf malzemesidir, örneğin TIG kaynağından çok daha hızlı çalışmanıza izin verir. Kaynak teli kaynak makinesine koyduğunuz bir makara üzerindedir ve sürekli mekanik olarak torca beslenir. İşe bağlı olarak hızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bunun nedeni, ihtiyacınız olan akımı ve dolayısıyla yapmak istediğiniz kaynak türünü etkilemesidir. Gaz, erimiş havuzunuzu korumak için gereklidir. Eğer buna sahip olmasaydınız, malzeme çok ısınır ve yanardı.

MIG/MAG Kaynağı Ne Zaman Kullanıyorsun?

MIG/MAG kaynağı, hızlı çalışmanızı ve yüksek kaliteli sonuçlar almanızı sağlayan çok yönlü bir yöntem olduğu için (metal) endüstrisinde çok kullanılır. Kaynak işlemi mekanizasyon için uygundur ve bu nedenle yüksek verimliliğin önemli olduğu yerlerde yaygın olarak kullanılır. Yine de MIG/MAG kaynağını tercih etmek için bir fabrikada çalışmak zorunda değilsiniz. Örneğin, ayrı bir gaz kaynağı olmadan gazlı kaynak teli kullanabilirsiniz. Kompakt ve taşınabilir bir kaynak makinesi ile birleştiğinde, bu kaynak işlemini hobi kaynakçıları veya kolayca taşıyabilecekleri bir makine arayan DIY'ciler için çok daha çekici hale getirir.

MIG/MAG Kaynağı İçin Neye İhtiyacın Var?

MIG/MAG kaynağı için bu kaynak yöntemini destekleyen bir kaynak makinesine ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak, koruyucu gaza (gaz dolgulu kaynak teli kullanmıyorsanız) ve tabii ki bir kaynak torçuna ihtiyacınız olacaktır. MIG/MAG kaynağı için ihtiyacınız olan sarf malzemesi bir makara üzerinde olacaktır. Her kaynak makinesi farklı bir boyut ve ağırlıkta tel makarası için uygundur, bu nedenle bu akılda tutulması gereken bir şeydir. Bazı kaynak makinelerinde 300 milimetre (15 kilogram) ve 200 milimetre (5 kilogram) çapında bir tel makarası için yer vardır. 200 milimetreye kadar tel makaralarını alabilen daha küçük MIG/MAG kaynak makineleri de vardır.

Hangi Malzemelerle Kaynak Yapabilirsiniz?

Hangi malzemeleri birleştirmek istediğiniz önemli değil, MIG/MAG kaynağı ile olasılıklar sonsuzdur. Bu yöntemle her türlü çelik ve çeşitli kalınlıklardaki paslanmaz çelikler kaynaklanabilir. Alüminyum kaynağı yapmak istiyorsanız, kaynak makinesinin bir darbe işlevine ihtiyacı vardır. Bu durumda, akım, taban akımı ve tepe akımı arasında değişir ve alüminyum gibi kırılgan bir malzemeyi, üst tabakayı yakmadan çok kontrollü bir şekilde kaynaklamanıza izin verir.

MIG/MAG Kaynağı Avantajları Nelerdir?

MIG/MAG kaynağı nispeten basit bir kaynak yöntemidir. Güç ve amper söz konusu olduğunda kaynak makinesi genellikle doğru ayarlarla ilgilenir ve bu çoğu kaynakçı için bir avantajdır. Ayrıca, sarf malzemesi torç tarafından otomatik olarak beslendiğinden, kaynak torçunu desteklemek ve yönlendirmek için her zaman 1 eliniz boştadır. Bu, MIG/MAG kaynağını da hızlı bir kaynak işlemi yapar ve kısa sürede büyük malzeme parçalarını kaynaklamanıza olanak tanır. Ayrıca her pozisyonda uygulanabilir ve kaynak kalitesi yüksektir. CO2 ile MAG kaynağı yapmayı seçerseniz, bir başka avantaj da CO2'nin düşük fiyatıdır. Bu gaz türü, argondan veya akı kaplı elektrottan çok daha ucuzdur.