Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

MAG Kaynağında Kullanılan Ark Çeşitleri

MAG kaynağında metalleri birbirine kaynaklamak için esas olarak dört tip ark kullanılır.

Kısa Ark Kaynağı

Çok ince metal levhalar, hassas projeler ve yumuşak metallerle çalışıyorsanız veya zor bir konumdan kaynak yapıyorsanız kısa ark kaynağı kullanılır . Kısa bir ark kaynağı, ince bir damlacık oluşturur, düşük sıçrama oluşturur ve düzgün bir malzeme tortusu sağlar.

Uzun Ark Kaynağı

Uzun kaynak arkı kalın metal levhalar ve levhalar için kullanılır. Uzun bir yay oluşturur ve kaba malzeme tortusu oluşturan yoğun sıçramalı bir teknik kullanır.

Sprey Ark Kaynağı

Sprey ark kaynağı , uzman MAG kaynakçıları veya otomatik makineler tarafından kullanılır. Argon bazlı bir gaz karışımı yardımıyla daha kalın levha ve levhaları birbirine kaynaklamak için kullanılır.

Sprey ark kaynağı ile metal levhalarda daha büyük bir erime alanı ve daha yüksek kaynak hızı elde edebilirsiniz. Çok düşük bir sıçrama üretir ve ince bir malzeme birikintisi damlası oluşturur.

Darbeli Ark Kaynağı

Darbeli ark kaynağı, her türlü sac ve levha kalınlıkları için kullanılır. Kaynak ve ark korumasını artırmak için saf argonla karıştırılmış koruyucu gazlar kullanır.

Kaynak işlemi sırasında damlacıklar oluşturan tel üzerinden darbeli akım sağlanır. Darbelerin hızı proje gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Sonuç, düzgün bir ince damlacık akışı ve çok düşük sıçramadır. Pratik olarak kısa devresiz malzeme tortuları oluşturur.

MAG Kaynağının Faydaları

MAG kaynağı birçok kaynakçı tarafından tercih edilir, çünkü koruyucu gazlar bitmiş kaynağın oksidasyonuna karşı yeterli koruma sağlar. Bu kaynak tekniği oldukça temizdir ve kaynak sırasında cüruf oluşturmaz.

MIG kaynağına göre avantajlarından biri çalışma hızının çok yüksek olmasıdır. MAG kaynağı ile MIG kaynağı ile yapabileceğinizden daha fazla proje oluşturabilirsiniz.

MAG ile oluşturulan kaynak dikişleri daha kalındır ve hem ana metalde hem de birleştirilmiş kolda daha derin bir penetrasyona sahiptir. Daha büyük yükleri destekleyebilecek daha sağlam bir yüzey üretir.

Diğer bir faydası ise kaynak makinesinin güç, amper ve tel kontrolü için doğru ayarı oluşturmak için kullanılabilmesidir. Sarf malzemesi teli otomatik olarak tabancaya beslendiğinden, kaynak torçunu desteklemek ve doğru konuma yönlendirmek için her zaman 1 eliniz boştadır. Bu, MAG kaynak prosedürünü çeşitli kaynak konumlarında kullanmayı oldukça kullanışlı hale getirir.

Son fakat en az değil, koruyucu gazın fiyatıdır. Genellikle, Argon veya Helyum'dan çok daha ucuz olan MAG kaynağında ekranlama için CO2 kullanılır. Argon ile CO2 karışımı kullansanız bile, saf Argon kullanmaktan daha az maliyetli olacaktır.

Bu özel avantajlar nedeniyle, birçok kaynakçı kaynak için MAG tekniğini kullanmayı tercih eder.

Yazımızla ilgili sorular

MAG kaynağı ile ne kastedilmektedir?

MAG, Metal Aktif Gazlar anlamına gelir. Kaynakçıların daha yüksek kaliteli bir kaynak oluşturmak için kaynak birikintisini ve arkı korumak için bir gaz karışımı kullandığı bir Gaz Metal Ark Kaynağı (GMAW) türüdür.

Bu işlemde kaynak torçundan bir koruyucu gaz beslenirken , bir tel besleme makara tabancasından temas ucundan bir metal elektrot beslenir .

MIG ve MAG kaynağı arasındaki fark nedir?

MIG kaynağında koruyucu gaz amacıyla sadece soy gazlar veya gaz karışımları kullanılır. Yaygın olarak kullanılan inert gazlar arasında argon ve helyum bulunur.

MAG kaynağında, kaynak birikintisini korumak için metal aktif gazlar kullanılır. Yaygın olarak kullanılan gazlar arasında bir argon, karbondioksit ve oksijen karışımı bulunur.

MAG kaynağında neden CO2 kullanılır?

Karbon Dioksit en reaktif gazlardan biridir. Ark için yeterli koruma sağlarken büyük metal penetrasyonu sunar. MAG kaynağında inert gaz ilavesi olmadan saf haliyle kullanılabilen az sayıdaki gazdan biridir ve bu da onu çok ucuz kılmaktadır.

MIG kaynağının avantajı nedir?

MIG kaynağı, MAG kaynağından çok daha kaliteli bir finisaj sunar. Yüzey kaplama veya hassas malzeme üzerinde çalışmanız gereken ince metal çerçeve projelerinde kullanım için idealdir.