Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

KAYNAK TELİ NEDİR ? KAYNAK TELİ ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Kaynak Teli Nedir?

Çok çeşitli ebat ve tiplerde mevcut olan, iletken veya dolgu metali olarak kullanılan kaynak malzemesine kaynak teli denir.

Kaynak telleri, genel olarak iki metalin birleşiminde yapılan kaynakta kullanılan malzemedir. Kaynak teli olmadan metalleri birleştirmek mümkün olmadığından bilinmeyen ancak gerekli olan ürünlerden bir tanesidir. Buna ek olarak yıpranmış veya işlevini yitirmiş metalleri de eski haline geri döndürmek için kullanılılan bir malzemedir.

Kaynak Teli Malzemesi Nedir ?

Tel elektrotların ürün yelpazesi, sadece molibden alaşımlı sürümlerden, %1,2,5, 5 ve 9 krom ve %12 krom alaşımlı tel elektrotlarına kadar uzanmaktadır. Diğer alaşım elemanları olarak molibden, vanadyum ve tungsten bulunuyor. Özlü kaynak tellerinde ise %5'e kadar krom bulunmaktadır.

Gazaltı Kaynak Teli Nedir?

Bu elektrik arkının iç parçasının yüzeyi ile telin ucu arasındaki boşluğu kapladığı anlamına gelir. Arkı başlatmaya yardımcı olan şey budur. Arkın elektrot tarafı işlev görmesine ek olarak, kendiside güçlü bağı oluşturmak için erişmiş kaynak havuzuna giren dolgu metalidir.

Yani kısaca;

Havayla teması kesmesi ve arkı sağlaması için ek olarak CO2 veya karışım gaz kullanılır, buna gazaltı kaynak yöntemi ile kaynak denir.

Gazaltı Kaynak Teli Kullanım Alanları

Alaşımsız yapı çeliklerinin, ince taneli karbon-manganez çeliklerinin ve gemi levhalarının gazaltı kaynak yöntemi ile kaynatılmasında kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek silisyum ve manganez sayesinde, SG2 türü tellere oranla, kaynak metalinin akma ve çekme dayanımında 20-50 N/mm²'lik bir artış elde edilmektedir. Normal piyasada Gazaltı kaynak telleri 60 ile 400 tl arasında farklılık göstermektedir. Farklı uzunluklar veya üretime içeriğine göre fiyatlar artabilir veya azalabilir.

Gazaltı Kaynak Teli Genel Özellikleri

Gazaltı kaynak teli çekme dayanımı 570 N/mm2'ye kadar olan alaşımsız yapı çeliklerinin, ince taneli "C-Mn" çeliklerinin ve gemi levhalarının kaynağında kullanılan yüzeyi bakır kaplı kaynak telidir. Genel olarak yarı otomatik ve tam otomatik gazaltı kaynağı işlemleri için geliştirilmiştir.

Gümüş Kaynak Teli Nedir?

Gümüş kaynak teli çok yönlü bir telidir. Alçak hararette erir ve alçak hararette birleşme sağladığından sarfiyat ve zamandan büyük tasarruf sağlamaktadır. Kadmiyum içermeyen düşük gümüşlü kaynak telidir.

DIN EN 1044 AG 351, AG 301, AG 302, AG 303, AG 304, AG 305, AG 306, AG 307, AG 308, AG 309, AG 101 AG 102, AG 103, AG 104, AG 105, AG 106, AG 107, AG 108, AG 201, AG 202, AG 203, AG 204, AG 205 AG 206, AG 207, AG 208, AG 401, AG 402, AG 403, AG 501, AG 502, AG 503 kalitelerde Kadminyumlu, % 5 - % 85 arasında Ag bulunduran ve Kadminyumsuz, % 10 - % 50 arasında Ag bulunduran çeşiti çubuk ve makaraya sarılmış bir biçimde bulunur.

Gümüş Kaynak Teli Kullanım Alanları Nelerdir ?

Gümüş kaynak teli çelik kapılarda, gıda sanayi cihazları, ince mekanik işleri, bakır iletkenler, bronz ve pirinç armatürlerin kaynağında, boru bağlantılarında paslanamaz çelikten koruyucu saclarda, ısıtma ve soğutma tesisatlarında kullanılmaktadır. Normal piyasada 100-400 tl arasında farklılık göstermektedir. Gümüş kaynak telleri farklı uzunluklar veya üretime içeriğine göre fiyatlar artabilir veya azalabilir.

Bakır Kaynak Teli 

Bakır kaynak teli, bakırların birleştirilmesinde kullanılır. Bakır kaynak telinin karbon eşdeğerinin ölçülmesine gerek yoktur. Ancak farklı ve öncelikli bir göreve sahiptir. Bakır kaynak telinin en önemli özelliği, kaynak sonrasında kaynak edilen parçanın mukavemet değerlerini yükseltir. Ayrıca creeping yani sürünme korozyon ve pitting korozyonu ile malzemenin ömrünü  uzatmayı sağlar.. Gazaltı kaynak telleri yani SG sınıfı teller bakır ile kaplanmıştır.Güvenle kullanılır. Ekonomik ve akıcıdırlar. Erime ısısı ise 710 derecedir.

Bakır Kaynak Teli Kullanım Alanları 

Bakır kaynak teli bilhassa otomobil ve transformatör sanayinin kullanmış olduğu kaynak telidir. Yüksek gümüş ihtiva eden bir kaynak telidir. Bakır Kaynak Teli Bakır, boru, boru iletkenler, çelikler, paslanmaz çelikler, pirinç, bronz, her türlü dökümler, nikel sert metaller ve soğutma tesisatlarında seri fabrikasyonda kullanılmaktadır.

Normal piyasada Bakır kaynak telleri 150 ile 250 tl arasında farklılık göstermektedir. Farklı uzunluklar veya üretime içeriğine göre fiyatlar artabilir veya azalabilir.

Alüminyum Kaynak Teli

Alüminyum, yüksek elektrik ve ısı iletkenliğine sahiptir. Düşük sıcaklıklarda çentik darbe dayanımı yüksektir. Manyetik özellik göstermez. Alüminyum katı halden sıvı hale geçerken hacminde %6,5 artış meydana gelir. Yüzeyinde bulunan oksit tabakası nedeniyle korozyon dayanımı oldukça yüksektir. Normal piyasada Alüminyum kaynak telleri 50 ile 150 tl arasında farklılık göstermektedir. Farklı uzunluklar veya üretime içeriğine göre fiyatlar artabilir veya azalabilir. 

Aynı zamanda yazımızı okuyabilirsiniz. Gazaltı Kaynak Teli

Alüminyum Teli ile Kaynak Edilen Malzemeler

Hadde Alüminyum Alaşımları:

AlMg3 (5754), AlMg4.5 (5082), AlMg5 (5056A)

AlMg2Mn0.8 (5049), AlMg2.7Mn (5454), AlMg4Mn (5086), AlZn4.5Mg1 (7020)

Döküm Alüminyum Alaşımları:

G-AlMg3, G-AlMg3Si (512.0), G-AlMg5 (B535.0), G-AlMg5Si

Sarı (Pirinç) Kaynak Teli

Akıcı özelliğe haiz olup son derece ekonomiktir. Bahsedilen Sarı (Pirinç) kaynak çeşidi, özel pirinç kaynak teli ile yapılmaktadır. Ve pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Özellikle makine, çelik eşya ve otomotiv sektöründe kullanılmakta olnan ve sarı kaynak olarak da adlandırılan bu kaynak çeşidi mutlak suret ile uzman eller tarafından yapılmalıdır.

Sarı (Pirinç) Kaynak Teli Kullanım Alanları Nelerdir ?

-Çeliğin birleştirilmesinde , DKP saclarda , bisiklet imalatında

-Dekorasyon ve çelik möble işlerinde kullanılır

-Makine sanayi ,çelik eşya sanayi ,otomotiv sanayinde kullanılmaktadır.

Sarı (Pirinç) Kaynak Teli Genel Özellikler

Elektrot kalınlıkları 2-6 mm. 1 m boyunda veya 1-1.5 mm kangal olarak üretilmektedir. Akım ayarı çelik kaynağına göre %10 - %20 daha fazla olur. Kaynak için kısa ark kullanılır. Kalın parçalarda ön ısıtma uygulanır. Kaynak ağzının büyüklüğüne göre dikiş sıralı oluşturulur. Normal piyasada Sarı (Pirinç) kaynak telleri 85 ile 250 tl arasında farklılık göstermektedir. Farklı uzunluklar veya üretime içeriğine göre fiyatlar artabilir veya azalabilir.