Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

KAYNAK NEDİR?

Kaynak, metal ve termoplastik malzemelerin ısı ve basınç ile birleştirilmesini sağlayan imalat yöntemidir.

Kaynak Nasıl Yapılır?

Kaynak, elektrik akımı ile metali kızdırmak ve eritmek için kullanılan bir yöntemdir. Kaynak yöntemi ile iki metal parçayı birleştirebilirsiniz. Kaynak korkutucu gözükebilir ama gerekli güvenlik koşulları sağlandığında basit ve kullanışlıdır.

Kaynak Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kaynak yaparken emniyet tedbirleri sağlanmalıdır. Güvenli kaynak malzemeleri kullanmalıyız. Kaynak yaptığınız ortamda yanabilecek, patlayabilecek malzeme olmamalıdır.

Üzerinize koruyucu deri önlük, maske ya da kask kullanmalısınız. Kaynağın yaydığı kıvılcımlar, gözünüze zarar verir ve yüzünüzü yakabilir. Aynı şekilde elleriniz ve kollarınızı da korumalısınız. Bunun için kaynak eldiveni takın. Kaynak eldiveni elinizi ısıdan, elektrik çarpmasından ve radyasyondan korur.

Kaynak yaptığınız ortamı iyi havalandığından emin olun aksi takdirde, yoğun kaynak dumanına maruz kalmanız baş ağrısı ve zehirlenmenize yol açar. Kapalı yerde çalışmamaya dikkat edin.

Kaynak makinenizi, işinize başlamadan önce kontrol edin. Kaynak işlemi öncesi, kaynak yapacağınız metalin üzerini boya ve pastan temizleyin.

Kaynak Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kaynak yapmanın ilk püf noktası işlem sırasını takip etmektir. Kaynak akımının ve geriliminin doğru ayarlanması gerekir. Elektrot ve torç hareketleri ile pasoların arasındaki ısının ayarlı olmasına dikkat edilmelidir. Kaynak bittikten sonra gerekiyorsa çekiçleme işlemi yapılır. Çekiçleme işlemi; kaynaktan sonra parçaya ve soğumasına göre yapılır. Soğuma işlemi olmadan parçanın kırılması, gaz kaynağının sonlanması, torç da bulunan son gaz kaynağına dikkat edilmesi, kaynak işleminin püf noktalarındandır.