Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Kaynak Hızı Nedir?

Orbital kaynak, kaynakla ele oranla çok daha hızlıdır.

Eylem ile yapılan işlemler de yapılmakta olan kaynak ölçüsünün el ve kaynağa göre takribi üç kat çoğaldığı tespit edilmiştir. Malzemeye göre değişmekle beraber ortalama kaynak sürati 100mm/dk. rütbesindedir.

Sürat(hız) sınırı ürünlerden kaynaklıdır. Orbital kaynak Mekanizmaların da ileri gelen bir sürat noktası hemen hemen olmamıştır. Bu sürat kaynak ve ele oranla fazlasıyla yüksektir.

Elle yapılmış olan çubuk elektrotla gaz altı(MIG) veya elle kaynak süratli gibi gözüküyor olsa da, bu işlemlerle tutarlı ve mükemmele oldukça yakın kaynak üreten bir kaynakçının elini yatıştırdığı anlar oldukça çoktur.

Kaynak Hızı Hesaplama

Kaynak sürati, kaynak yapılan gerçek ilkeye tutunmuş olmakla beraber fazla kullanılan ve kıymetli olan 120 mm/dk. şeklinde ele alınabilir. Bir dakikada ele alınan mesafe 120 mm, bir saniyede(s) ( 120/60=2 mm) şeklinde olabilir.

Dar Alanda Kaynak Yapılır Mı?

​​​​​​Kaynak yapılan başlık çaplara bağlı kalarak fazla sıkışık olan kısımlara da girebilecek biçimde üretilmiştir. Genellikle orbital kaynak mekanizmasının çalıştığı yerlerde elle çalışabilmek olağan değildir.