Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Kaynak Banyosu Ne Demek ?

Topaltı kaynağında meydan gelen kaynak tozlarının eli ile yapılmış olan ark kaynaktaki elektrotlar sayesinde görev yerine getirilir. Elektrotlardan oluşan alevler sonucunda yanmalar meydana gelir. 

Oluşan bu yanmalar soncunda kayıpların azaltılması ve metale uygun formun kazandırılması sağlamak amacı ile kaynak banyosu uygulanır. Yerine getirilen bu fiziksel görev kaynak banyosunda havanın vermiş olduğu zararları önlemiş olur. 

Dikişin yavaş yavaş soğumasını sağlar. Yanma kaybını ortadan kaldırmak için kaynak banyosu uygulanır. Yapılan kaynağın uygun bir şekil alması sağlanmış olur. Sıcaklığın etkisi ile ortaya çıkan yanma kaynak banyosu ile dengelenmiş olur. Yanma sonucu oluşan kayıplar azaltılır.

Kaynak Nedir?

Metalik şeklinde olan malzemeleri ısı yoluyla ya da basınç yolu ile birleştirme işlemine kaynak denir. Bu birleştirme ısı ve basıncın birlikte kullanılması ile de gerçekleşir. Aynı cinsten ve başka bir malzeme eklenerek birleştirilir. Kaynak uygulanacak malzemenin cinsine göre metal ve plastik kaynak olarak ikiye ayrılır. Metal kaynakta ısı ve basınç birlikte uygulanarak gerçekleştirir.