Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Gaz Altı Kaynak Teli Nasıl Yapılır?

MIG (Metal Inert Gaz), olarak bilinen bu yöntem, ergiyen bir tel elektrotla ark oluşumu ile meydana gelir. Ark oluşumu sırasında Argon, Helyum, CO vb. gazlar koruyucu gaz atmosferi altında oluşur. Isının etkisiyle sıvı hale geçen elektrot kaynak bölgesinde bir nozuldan beslenir. Beslenen elektrot, dolgu malzemesi görevi görür.

Normal metal ark kaynakları ile kıyaslandığında Gaz altı Kaynak Teli iki kat fazla kaynak verimine sahiptir. Bu yüzden hem ekonomik hem de bol verimli bir yöntemdir. Az akım, az voltaj ve küçük çaplı elektrotlarla kısa devre tekniğini meydana getirir.

Çok akım ve büyük çaplı elektrotlarla metal taşıma şekli değişir ve taşınan metal miktarı hızlıca yükselir. Kalın kesitli ve basit parçalar bu yöntemle birleştirilir. Gaz altı kaynaklarda sıcaklıklar düşüktür bu yüzden işlem 6 mm’den ince plaklar ve saclar için uygundur.

Yapım sanayisinde normal metal, ark kaynağı yerine kullanılabiliyor. Bu işlem için tasarlanmış, çok sayıda esnek imalat yöntemlerine uygun robotlar mevcuttur.