Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Gazaltı kaynak makinesi, sanayi alanlarında metalik malzemelerin kaynatılmasını ve işlenmesini sağlayan bir düzenektir. Bu makinenin güvenli bir şekilde nasıl kullanıldığını öğrenmek, imalat sanayisinde farklı metallerden alaşımlar üretmek için oldukça gereklidir. Gazaltı kaynak makinesi, kendi içinde çeşitli modellere sahip olduğundan dolayı farklı kullanım şekillerine sahiptir.

Gazaltı Kaynak Makinesi Kullanımı Nasıldır?

Gazaltı kaynak makinesini kullanabilmek için öncelikle şalterin açılması gerekir.

Ardından;

  • Makinede bulunan telin bir kısmı dışarıya çıkarılır ve şase denilen koruncak, kaynak aletine asılır.
  • Makinedeki gaz vanalarında ve elektrik akımında kaynak yapılacak malzemenin türüne ve miktarına göre ayarlama yapıldıktan sonra makine kullanıma hazır olacaktır.
  • Gazaltı kaynak makinesi, çalıştırıldığında içerisinde bulunan gaz tüpleriyle metal malzemeleri ısıtacak ve farklı alaşımlar çıkaracaktır.

Gazaltı kaynak makinesinde 1 mm uzunluğunda bir tel kullanılır. Bu tel yardımıyla kaynak yapılır. Kaynak işlemi sona erdiğinde şalter kapatılır ve makinenin fişi prizden çıkartılır.

Gazaltı Kaynak Makinesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gazaltı kaynak makinesi, dikkatli kullanılmadığı zaman güvenli değildir. Ancak kritik unsurlara karşı gerekli tedbirler alındığında güvenli bir şekilde uzun vadede kullanılabilir. Kaynak makinesi kullanımında güvenlik için mutlaka eldiven takılması gerekir. Kaynak yapma işlemi sırasında metal kabloların şaseye temas etmemesine dikkat edilmelidir. Makinenin uzun vadede kullanılabilmesi ve arıza çıkarmaması için günlük, haftalık ve aylık teknik bakımı yapılmalıdır. Makine arızalandığı zaman çalıştırılmamalıdır.