Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

En Yaygın Yapılan 5 Kaynak Hatası Nedir?

1-Dolgu Metallerinin ve Ekipmanlarının Uygun Koşullarda Depolanması

Malzemelerin kirlenmesine ve sonunda kaynak hatasına sebep olacak nem, toz, örtü dökülmesi, makine yağı ve gres yağı gibi dış etkenlerden depolama alanları korunmalıdır. Dolgu metali ve ekipmanlar, kullanımına kadar kuru ve temiz ortamda orijinal paketinde saklanmalıdır. Uzun süre besleme ünitesinde bekleyen tel makaraları, plastik depolamada bulundurulmalı veya bağlantısını keserek orijinal kutusunda muhafaza edilmeli.

2-Sabık Ekipmanların Kullanılması

Firmalar, kendisine uygun ve kaliteli ekipmanları tercih eder. Eskiyen ve kullanım zamanını aşmış ekipmanlar kaliteli sonuç vermez ve maddi zarara sürükler. Hem zaman kazanmak hem de gelir elde etmek için şirketler, son teknoloji ürünlerle çalışmalıdırlar.

3-MIG Tabancasının Yanlış Kullanımı

Düşük ya da olması gerekenden çok yüksek güçte çalışan MIG tabancası maddi zarara yol açar. Kaynakçılar güne başlamadan kısa hazırlık sonrasında; hareket kabiliyeti yüksek ve işe uygun amperde çalışan tabancalar ile çalışırlar. Uygun amperde çalışan MIG tabancası maliyeti düşürür ve zaman kazandırır.

4-Uygunsuz Ön Isıtma ve Isı Geçiş Kontrolü

Ön ısıtma işlemine gereken önemin verilmemesi görülen en yaygın hatadır. Et kalınlığı fazla olan uygulama malzemesinin ön ısıtma ve soğuma zamanı uzar. Yeteri kadar üzerinde çalışılmayan kaynakta çatlak ve kopmalar görülür. Uygulama malzemesinin gerektiği kadar soğuk olmaması da kaynakta çatlağa ve kopmalara sebep olur.

5-Bakım ve Onarımın Önemsizleştirilmesi

Kaynak işlerinde önleyici bakımların ihmal edilmesi en yaygın kaynak hatalarından birisidir. Düzenli ve zamanında yapılan bakım ve onarım işlemleri üretim hızını arttırır, zaman kazandırır, ekipmanların uzun süre kullanılmasını sağlar ve maddi açıdan sıkıntı oluşturmaz.