Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Elektrik Ark Kaynağı Nedir Nasıl Yapılır?

Elektrik Ark kaynağı, metalleri birleştirmek için kullanılan en yaygın füzyon işlemi olarak biliniyor. Yoğun ısının uygulamasıyla 2 parça arasındaki bağlantı metallerin eritilip ve eritilmiş araların erimiş bir dolgu metal ile karışmayla oluşur. 

Elektrik ark kaynağında metalin erimesi için gereken sıcaklık 5000 dereceden daha fazla oluyor. Bu sıcaklıkla kaynak yapılacak parça ile bağlantı boyunca hareket eden bir elektrot arasında oluşan elektrik arkı ile üretiliyor. Soğuma ve katılaşması sonucunda metalurjik bir bağ oluyor.

Elektrik Ark Kaynağı Çeşitleri

Ark, kızgın bir katottan dağılan elektronların yüksek bir hızla anoda doğru sıçraması sonucu oluşuyor. Bu sıçrama ile birlikte oluşan çarpma sonucunda nötr moleküllerin iyonize olmasına sebep olduğundan dolayı şiddetli bir sıcaklık yükselmesi görülüyor. Elektrik Ark kaynağı çeşitleri beşe ayrılıyor.

  • Örtülü elektrot ark kaynağı
  • Gaz altı ark kaynağı
  • Toz altı kaynağı
  • Punto ve nokta kaynağı
  • Elektron ışık kaynağı olmak üzere sıralanıyor.

Elektrik Ark Kaynağı Faydaları Nedir?

Elektrik ark kaynağında 3 milimetre veya daha kalın parçaların kaynağı yapılabiliyor. Elektrik ark kaynağı açık ve kapalı alanlarda uygulanabilirliği ile ulaşılabilen her nokta ve pozisyonda kaynak işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Kaynak donanımları hafif ve taşınabilir olduğu için uzak mesafelerdeki bağlantılar kaynak yapılabilir.