Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Bakır Kaynak Teli Nedir ?

Bakır kaynak teli  Kaynak teknolojisinde genel olarak bakır tel kullanılır. Bakır kaynak teli yapı çeliklerinin, boru çeliklerinin ve dökme çeliklerinin kaynaklarında kullanmak için uygundur. Yüksek dayanımlı alaşımsız gazaltı kaynak telleri ana malzeme ve kaynak dolgu malzemesi gibi alanlarda benzer oranlarda bulunmalıdır.

Bakır Telin Kaynaktaki İşlevi nedir ?

Eğer ana malzeme metalografik yapıda, elementer düzeyde alaşımsa kaynak metalinde de aynı özellikler bulunmalıdır. Yoksa iki malzeme birbiri ile tam kaynaşmaz. Bunun sebebi, arada farklı özellikte malzeme oluşmuş gibi hissedilir.

Bakır tel;

  • Malzemeni mukavemet davranışını (akma, kopma mukavemetini)
  • Mekanik değerlerini (uzama, elastikiyet)
  • Şekil alabilirliğini
  • Kaynaklanabilirliğini
  • Kaynak sonrası ömrünü

Etkiler. Diğer tellere nazaran daha kullanışlı olduğu için bakır tel çoğu sektörde tercih edilir. Bakır olması kaynak kabiliyetini doğrudan etkiler. Genelde kaynak kabiliyetini anlamak için alaşım elementlerine bakılır ve karbon eşdeğeri hesaplanır. C oranının yüksek olması kaynak şartlarını olumsuz etkileyebilir. Fakat bakır tel için karbon eşdeğeri sorunu bulunmaz.

Bakır Kaynak Telinin En Önemli Özelliği

Bakır kaynak telinin karbon eşdeğerinin ölçülmesine gerek yoktur. Ancak farklı ve öncelikli bir göreve sahiptir. Bakır kaynağın en önemli özelliği, kaynak sonrasında kaynak edilen parçanın mukavemet değerlerini yükseltir. Ayrıca creeping yani sürünme korozyon ve pitting korozyonu ile malzemenin ömrünü de uzatır. Gazaltı kaynak telleri yani SG sınıfı teller bakır ile kaplanmıştır. Tel kaynak ile beraber yanar ve dış yüzeyi ergir. Bu sayede tel kaynak metaline karışır. Bu yöntem günümüzde halen çok fazla kullanılıyor.

Bakır Telin Avantajları Nelerdir ?

Bakır tel kaynak esnasında pek çok avantajı da beraberinde getirir. Özlü telle kaynak yapar gibi kullanılabilir ve bakır telin kesitine homojen olarak dağıtılabilir.

Bakır telin sağladığı avantajlar;

  • Pitting korozyonunu %100 oranında engeller
  • Kaynak operatörünü zararlı bakır buharına en az seviyede maruz bırakır
  • İşlemin daha hızlı yapılabilmesini sağlar
  • Daha iyi yanma özelliklerine sahiptir

şeklinde sıralanabilir. Bu avantajları sayesinde gazaltı kaynak prosesinde en çok ihtiyaç duyulan element haline gelir. Özellikle son dönemde kaynak prosesindeki yeri daha da artmıştır. Son dönemde ise bakır tel ile alakalı "hidrojen gevrekliğine etkileri" isimli araştırmalar yürütülüyor.

Bakır Kaynak Teli Alaşımsız Çelikler İçin Kullanılabilir 

Yüksek dayanımlı alaşımsız gazaltı kaynak teli olan bakır tel alaşımsız çelikler için de kullanılabilir. Koruyucu gaz olarak da genelde CO2 ya da kaynak yapılacak malzemenin kalınlığına göre farklı karışım gazlar kullanılabilir. Çelik konstrüksiyon, makine, tank ve kazan imalatı için de uygundur. Bakır telleri ince ve homojen oldukları için elektrik iletkenliğini de arttırır. Ayrıca paslanmaya karşı da oldukça dirençlidir. 

Kaynak metalinin akma ve çekme dayanımı ise SG1 tür kaynak tellerine nazaran 20-50 N/mm kare artışla daha iyidir. Bakır tel yüksek silisyumlu olduğu için kaynak dikişinin yüzeyindeki süreksizlikleri de azaltır. Bu da daha düzgün kaynak prosesi elde edilmesini sağlar.

Bakır Kaynak Teli Teknik Özellikleri Nelerdir ?

Bakır telin akma dayanımı, çekme dayanımı, uzama oranı ve çentik darbe dayanımı markadan markaya değişebilir. Akma dayanımı 470 N/mm kare, çekme dayanımı 570 N/mm kare, uzama oranı %25 ve çentik darbe dayanımı 60 J olan bakır teller kaliteli kaynak prosesi için yeterlidir. 

Kaynak metalinin kimyasal bileşeni ise yani CO2 gazı her bakırda aynıdır. Bakır kaynak teli satın alırken ISO 9001 sertifikasına sahip olmasına da önem gösterilmelidir. Bu konuda yerli üretim teller her zaman daha ön plandadır. SG2 ve SG3 gazaltı kaynak telleri her türlü sektörde kullanıma uygundur.

İlgili Aramalar :

Alüminyum kaynak, alüminyum kaynak elektrodu, alüminyum kaynak teli, aliminyum kaynak, tig kaynak teli, argon kaynak teli, geka kaynak teli, bakır lehim teli, paslanmaz kaynak teli, argon teli, geka gazaltı kaynak teli fiyatları, tel kaynak, bakır kaynak, alüminyum kaynak teli fiyatları, oksijen kaynak teli, asa kaynak teli, argon kaynak teli fiyatları, tig kaynak teli fiyatları