Fill 4Fill 1Fill 1Combined Shapebi:arrow-left-short copy 5ShapeGroup 9

Argon Kaynak Nedir?

Kimyasal bir element olan Argon (Ar), atmosferde en çok bulunan üçüncü gazdır. Atmosferde çok bulunması ve kolay elde edilebilmesi sebebiyle ucuzdur. Sıvı havanın damıtılarak gaz şişelere konur ve satılabilir. Argon kaynağı, TIG (Tungsten Inert Gas) olarak teknik kaynaklarda geçer. Ergime derecesinin yüksek olması ile ünlüdür. Tungsten elektrot olarak kullanılır. Argon kaynakta inert gas olarak argon gazı veya azot gazı kullanılır. Bu yüzden Argon kaynak olarak isimlendirilir. Argon kaynakta, kaynak arkı bölgesi azot gazı ile korunur ve kaynak yapılır. Çelik ve krom özellikle bu alaşımlarda başarılıdır. Gazaltı kaynak teli ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

Argon Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Bütün kaynak malzemeleri için argon kaynağı kullanılabilir. En yaygın kullanım alanı;

 1. Paslanmaz çelik,
 2. Alüminyum,
 3. Nikel alaşımları

Argon (TIG) kaynak, tüm endüstriyel sektörlerde kullanılır ama daha çok yüksek kaliteli kaynaklar için tercih edilir.

Argon Kaynak Nasıl Yapılır?

Yapacağınız dikiş sürekli ve kesintisiz olmalıdır. İyi bir dikiş için, öncesinde dolgu telini sürmeden, elektrotla kaynatacağınız yüzeyleri erime noktasına gelene kadar ısıtın. Isınan yüzeye dolgu telini sürün. Yüzeyin ısınmasına dikkat edin çünkü, yüzeyiniz ısınmadan dolgu telini sürerseniz eriyen dolgu yüzeyde topaklanır ve tutmaz. Argon kaynağı teli kaynak arkının merkezinden yüzeyle temas ettirilmelidir. Elektrot tabancasını hafif hareketlerle yukarı aşağı hareket ettirin bu sırada tel sabit kalsın. Dolgunuz yüzeye tamamen yayılsın. Kaynak işlemi yaparken tabancanız yüzeye dik gelmelidir ve dolgunuzda yüzeye tam değmelidir. Gaz çıkışı ve ergiyen tel aynı hizada olacak.

Argon Kaynağının Zararları Nelerdir?

Argon koruyucu gaz olarak kullanıldığında, diğer gazlara göre ultraviyole ışını radyasyonu daha fazla oluşur. Radyasyon; ark kaynağında oluşan yüksek ışık gözdeki retinaya zarar verirken, kızılötesi radyasyon ile korneaya zarar verir. Bunun sonuncunda katarakt rahatsızlığı meydana gelir.

Kaynak Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Argon Kaynağı Tehlikeleri Nelerdir?

 1. Yüz maskesi olmadan çalışmamalıyız. Yüzümüz yanabilir ve gözümüz zarar görebilir.
 2. Kısa kol ile çalışmak veya kolların çıplak olması durumu ciltte yanıkların oluşmasına yol açar,
 3. Yanıcı giysiler giymek; kıyafetinizin tutuşmasına ve yanmanıza sebep olur,
 4. Kaynak yaptığınız alanda yangın, patlama, zehirli gaz buharı gibi yanıcı maddeler bulunmamalı. Yanabilecek maddeleri ortamdan uzaklaştırmalıyız,
 5. Yangın söndürme kovasında kum yerine su olması, yangın çıkması durumunda elektrik çarpması olabilir,
 6. Kaynak yapılan ortamda havalandırma sağlanamaması ve ortamda artan kaynak dumanı baş ağrısı ve zehirlenme gibi durumlara yol açar,
 7. Topraklanmanın sağlıksız ve tehlikeli yapılması, elektrik çarpmasına sebep olabilir,
 8. Çalışma alanınızın yüksek olması durumunda emniyet kemeri takmak,
 9. Kaynak sonrasında sıcak bırakılan parçalara dokunulmaması için uyarı levhaları kullanılmalı.

  Ayrıca kaynak nasıl yapılır yazımızı linkten okuyabilirsiniz.